Pin It

Widgets

Audiobooki mp3: Książki audio na czym ich słuchać?


E-ksiazka24.pl | 11:32 | , , , , , ,

Odtwarzacz mp3, player mp3, płyta CD, płyta DVD, telefon, smartfon, ipod, komputer… Wybór nośników, na których można słuchać audiobooków jest wiele. Nie każdy jednak wie, który nośnik wybrać i jak na niego nagrać pobrany plik z książką do słuchania w formacie mp3.
W tym wpisie odpowiemy na pytanie na czym słuchać audiobooków oraz jak sobie radzić z problemem braku odtwarzacza formatu mp3. Jest to o tyle istotne pytanie, ponieważ możliwości w obecnej chwili jest tak wiele, iż wielu maniaków audiobooków może się w tym zgubić.
Skupię się na odtwarzaniu książek audio w formacie mp3, jako najpopularniejszym formacie, w którym kupowane są książki do słuchania. 
Można słuchać w samochodzie lub na domowym odtwarzaczu CD. Osoby posiadające radio samochodowe z opcją odtwarzania plików mp3 , po prostu nagrywają pobraną książkę na płytę CD i słuchają. Aby sprawdzić, cz nasz odtwarzacz ma taką funkcję należą przeczytać co jest napisane na panelu naszego radia. Po prostu powinien być na nim umieszczony napis/symbol MP3.
Osoby nie posiadające funkcji odtwarzania MP3. Małe schodki zaczynają się jednak w momencie, kiedy mamy radio, a nie mamy wspomnianej opcji odtwarzania plików mp3. To co nam wtedy zostaje to nagrać pobraną książkę audio na odtwarzacz mp3 (patrz niżej) i skorzystać, albo z transmitera FM (dodatkowe urządzenie, które wysyła sygnał z odtwarzacza, a radio samochodowe ustawia się na określoną częstotliwość), kabla audio typu jack (jeżeli jest wejście na słuchawki w radiu) lub kabla AUX. Osobiście polecam rozwiązanie przez kabel. Korzystając z transmitera często słychać szumy i zakłócenia. 
Można słuchać praktycznie w każdym miejscu (na siłowni, w autobusie, samolocie, podczas zmywania naczyń, na kanapie, w łóżku, na plaży…) Pobraną książkę mp3 można nagrać na swój ulubiony przenośny odtwarzacz mp3. Może to być zarówno zwykły odtwarzacz typu “noname”, markowy ipod lub telefon z wbudowaną kartą pamięci i opcją odtwarzania plików muzycznych. Nagranie na przenośny odtwarzacz jest stosunkowo proste.
Obecnie, prawie każdy sklep internetowy z książkami audio sprzedaje pliki mp3 nie zabezpieczone DRM (digital rights management), co znacznie ułatwia proces nagrywania. Pierwszą i chyba najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać, to ilość dostępnej wolnej przestrzeni na odtwarzaczu. Przeciętna książka zajmuje od 100 do 500 MB.
Przed nagraniem książki warto sprawdzić, czy posiadamy taką ilość wolnego miejsca na dysku. Kolejną kwestią jest sprawdzenie tagowania plików. Tagowanie jest formą opisania każdego z plików dźwiękowych w taki sposób, aby w czasie odtwarzania była możliwość sprawdzenia na wyświetlaczu, jaka to książka, autor, lektor, czy jaki jest tytuł aktualnie odtwarzanego rozdziału. Jeżeli mamy odpowiednią ilość miejsca oraz pliki są tagowane nie pozostaje nam nic innego, jak przenieść książkę audio na posiadany odtwarzacz (albo wgrywając bezpośrednio, albo korzystając z dedykowanego oprogramowania np. itunes). Aby dowiedzieć się jak nagrać audiobooka na ipoda można wejść tutaj.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania